Krásný Nový rok všem. Doprava zdarma při nákupu nad 500Kč u PPL a Balíkovny! Navíc akce 2+1 na všechny svíčky.

Co je to 3D tisk a jak funguje?

V dnešní digitální éře, kde se technologie neustále vyvíjí a inovuje, je koncept 3D tisku stále více na povrchu. 3D tisk, známý také jako aditivní výroba, je proces vytváření fyzických objektů vrstva po vrstvě na základě digitálního modelu. Tato revoluční technologie má široké uplatnění v mnoha odvětvích, od průmyslové výroby až po lékařství a umělecké tvorby. Ale jak vlastně funguje?

 

K čemu slouží 3D tisk?

3D tisk otevírá nové možnosti ve výrobě a designu, což umožňuje tvorbu složitých objektů s vysokou přesností a individualizací.

 

Princip výroby 3D tisku:

3D tisk funguje na principu aditivní výroby, což je způsob výroby, kdy se z ničeho vytváří něco (jednoduše řečeno). Opakem aditivní výroby je subtraktivní metoda, které je tu již od doby kamené, jelikož zde se materiál ubírá (například sochařství nebo výroba kamených nástrojů).

Kroky potřebné k ovládání 3D tisku jako profesionál:

  1. 3D modelování, neboli vytváření 3D modelů v počítačové, nefyzické podobě. Tento vytvořený model, který bude uložený na Vašem počítači nebo serveru různých stránek. K tvorbě 3D modelů můžete využívat zdarma programi jako je Tinkercad nebo Blender. Mezi placené patří Maya nebo Autodesk Inventor.
  2. Slicing neboli plátkování, je následujícím krokem po vytvoření 3D modelu. K slicingu můžeme využívat program od nejlepšího prodejce 3D tiskáren Průša. V tomto kroku jde o to, říci 3D tiskárně, kde má začínat, jak má postupovat a všechny další potřebné informace. Naštěstí, Vy jakožto 3D tiskař nemusíte toto řešit jako programátor, program to udělá za Vás, vytvořením g-codu.
  3. 3D tisknutí je třetím krokem k úspěšnému 3D tisku. Pokud máme náš g-code, tak ho můžeme vložit do 3D tiskárny. K tomu se mohou využít různé způsoby jako: SD karta, kabel nebo nově Wifi. Tento krok je nejjednoduší pro 3D tiskaře, jelikož je zde potřeba pouze kontrolovat 3D tiskáru, jestli pracuje správně a nemá s 3D tiskem potíže.
  4. Post-procesing neboli následné zpracování je posledním krokem. Zde se již fyzický, vytisklý 3D model upravuje podle Vašich představ. Nejčastějším opracováním 3D modelu je sundání podpěr nebo také barvení. Jde o to, aby 3D model vypadal podle našich představ a neměl přitom jiné vady nebo nedostatky.

 

Využití 3D tisku v praxi:

3D tisk se dnes již využívá skoro v každém odvětví průmyslu, od lékařství, architektury až po vývoj produktů. Je to ideální způsob pro vytváření prototypů, personalizovaných a zákázkových výrobků. Lze také využívat pro malé sériové vyrábění. Z mého pohledu jde o malou individuální průmyslovou revoluci.

 

Obrázkové shrutí: